BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në zgjedhjet e 14 majit

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në
x

Rajoni

“Dje ishte një ditë jashtëzakonisht e vështirë”, Petar Petkoviç flet për dialogun në Bruksel: Beogradi ofroi dy zgjidhje ndërsa Kurti...

“Dje ishte një ditë jashtëzakonisht e

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka folur për dialogun e zhvilluar ditën e djeshme mes presidentit serb Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti.

Petkoviç thotë se presidenti i Serbisë, nuk mund të pajtohet me faktin se nuk kemi zgjidhje, se kemi konflikte në Kosovë dhe Metohi, prandaj edhe dje dhe sot ka punuar gjithë ditën për të gjetur zgjidhje.

“Të dielën, presidenti do të flasë për gjithçka, dialogun , propozimet, sjelljen e Kurtit, si dhe dëshirën tonë për të ruajtur paqen dhe stabilitetin, jetën e qytetarëve tanë në Kosovë dhe Metohi”, tha Petkoviç.

Ai ka theksuar se edhe nga Brukseli, Vuçiç ka caktuar një takim me përfaqësuesit politikë nga Republika e Kosovës për të dielën në orën 11:00 në Pallatin e Serbisë.

Ai po ashtu ka thënë se dita e djeshme në Bruksel ka qenë jashtëzakonisht e vështirë dhe se delegacioni nga Beogradi i kryesuar nga presidenti Aleksandar Vuçiç ka luftuar për paqen dhe gjetjen e zgjidhjes.

- Dje ishte jashtëzakonisht e vështirë. Nuk mund të themi se dita ishte e suksesshme, por ne bëmë të pamundurën për të luftuar për paqen dhe për të vazhduar bisedimet për të ecur drejt një zgjidhjeje kompromisi - tha Petkoviç.

Dy propozime nga pala serbe

Ai tha gjithashtu se delegacioni serb ka ofruar dy propozime për zgjidhjen e çështjes së dokumenteve dhe targave.

- Kur bëhet fjalë për kartat e identitetit, ne ishim të gatshëm të pranonim atë që ishte rënë dakord në marrëveshjen e vitit 2011 të nënshkruar nga shefi i atëhershëm i ekipit negociator serb, Borko Stefanoviç dhe Edita Tahiri, që do të thotë se shtetasit serbë me banim në Serbinë qendrore kur të shkojnë në Kosova, Prishtina u lëshon dokument hyrje-dalje – tha Petkoviç, duke shtuar se kjo “nuk vlen dhe është e papranueshme për serbët nga veriu i Kosovës”.

Për ta, thotë ai, "për këtë nuk është rënë dakord dhe askush nuk ka të drejtë t'ua revokojë letërnjoftimin serb, për t'u kërkuar që ta marrin këtë dokument me të cilin do të lëvizin nëpër territorin e Kosovës". Ai shtoi se "ne po flasim për qytetarët e Serbisë që duan të jetojnë në Serbi dhe që ndjejnë se jetojnë në vendin e tyre”.

Sa i përket targave, pala serbe propozoi (edhe në bazë të marrëveshjes së vitit 2011) që të gjithë serbët që banojnë në Kosovë të mund të zgjedhin ndërmjet targave RKS ose KS, duke shtuar se “ato do të lëshohen nga autoritetet në Kosovë dhe do të shpërndahet me ndihmën e EULEX-it, nëse është e nevojshme”.

Ai tha se targat e KS janë neutrale ndaj statusit, dhe theksoi se "serbët nuk kanë më mundësi të ri-regjistrojnë automjetet e tyre në RKS apo KS".

- Ne sugjeruam që të gjithë pronarët që kanë targa KM të riregjistrohen në targa KS, Unmik sipas rezolutës 1244, por Kurti ka refuzuar kategorikisht - tha Petkoviq.

Ai shpjegoi se dje janë diskutuar dy tema: bisedimet e reja dhe ngritja e çështjes së elementeve të marrëveshjes gjithëpërfshirëse, si dhe çështjet aktuale - “menaxhimi i krizës dhe çfarë duhet të bëjmë urgjentisht për të shmangur krizën, duke qenë se Kurti paralajmëroi zbatimin. të masave për reciprocitetin e 1 shtatorit”.

“Kurti ka refuzuar gjithçka, është e qartë se ai nuk ka ardhur as në Bruksel për të kërkuar zgjidhje me ne, por me disa arsye të tjera, për të cilat Vuçiç do të flasë të dielën”, tha Petkoviç.

Ai gjithashtu shtoi se Kurti dje i është referuar vitit 2010 dhe vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, ku thuhet se “shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe është bërë falë katastrofës. Pyetja e bërë nga ministri i atëhershëm i Punëve të Jashtme, Vuk Jeremiç... me këtë u çimentua çështja e pavarësisë së Kosovës, Kurti foli hapur për të”.

"Delegacioni i Beogradit i përkushtuar"

Ai gjithashtu tha se është krenar për mënyrën se si presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, mbrojti dje qëndrimin e popullit serb dhe kërkoi një zgjidhje kompromisi, për të ruajtur paqen dhe për t'iu përgjigjur përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare dhe Aljbin Kurti në mënyrë të qetë dhe të mençur , edhe pse bisedimet e djeshme rezultuan të pasuksesshme.

“Kemi një president i cili me ndershmëri, përkushtim dhe vendosmëri luftoi për interesat serbe, për interesat e popullit serb dhe për ruajtjen e paqes në Ballkanin Perëndimor”, tha Petkoviç.

Dialogu në Bruksel

Ai shtoi se përfaqësues të shumtë të bashkësisë ndërkombëtare e pranuan se delegacioni nga Beogradi ishte i përkushtuar, ishte në kërkim të zgjidhjeve dhe se të gjithë e panë qartë se sa konstruktiv ishte Beogradi, dilte me propozime dhe zgjidhje dhe ishte gati të pajtohej, ndërkohë që nuk kishte gatishmëri. dhe refuzimin e plotë të Prishtinës, pra Kurtit.

- Vuçiç është kujdesur që gjatë gjithë kohës, si të gjithë anëtarët e ekipit, të qëndrojnë të qetë dhe të përkushtuar, ekskluzivisht të përkushtuar në gjetjen e një zgjidhjeje, që të mos e lejojmë Kurtin të na provokojë në asnjë moment dhe ka pasur momente të tilla - tha Petkoviç.