BREAKING NEWS

Vihen në pranga dy mjekë në QSUT, zbardhen akuzat që rëndojnë ndaj bluzave të bardha (EMRAT)

Vihen në pranga dy mjekë në QSUT, zbardhen akuzat që
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dinamika e aksidentit fatal që i mori jetën djalit të Kudret Saliajit

Zbardhet dinamika e aksidentit  fatal që i mori jetën djalit të
x
BREAKING NEWS

A do të hetojë Kongresi Amerikan Edi Ramën? Republikanët letër publike FBI-së për McGonigal. Zbardhet kërkesa urgjente (DOKUMENT)

A do të hetojë Kongresi Amerikan Edi Ramën? Republikanët
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Ndahet nga jeta parakohe nga një sëmundje e rëndë Drejtori i Turizmit në këtë bashki të vendit

Humbje e madhe! Ndahet nga jeta parakohe nga një sëmundje e
x
BREAKING NEWS

Thellohet tragjedia për familjen nga Vora, babain ia vrau gjyshi dhe nëna ndodhet në burg, aksidentohet për vdekje djali i Kudret Saliajt. Ishte duke udhëtuar me...

Thellohet tragjedia për familjen nga Vora, babain ia vrau gjyshi dhe
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë! Makina përplas për vdekje djalin e Kudret Saliajt

Aksident i  rëndë! Makina përplas për vdekje djalin e Kudret
x
BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x

Aktualitet

Dimri ‘ulet këmbëkryq’ në Shqipëri, meteorologia Lajda Porja parashikon se çfarë do të ndodhë me motin të mërkurën

Dimri ‘ulet këmbëkryq’ në Shqipëri, meteorologia

Java e fundit e nëntorit ka nisur nën ndikimin e vranësirave dhe kthjellimeve, por dy ditët e para do të jenë veçanërisht të ftohta, si pasojë e masave ajrore të ftohta me origjinë nga veriu i Europës.

Metereologia e Meteoalb, Lajda Porja bën me dije se deri ditën e mërkurë moti do të jetë përgjithësisht i kthjellët në bregdet dhe zonat e ulëta. Në të njëjtën ditë do të shtohen vranësirat, duke bërë që deri të premten një pjesë e mirë e territorit të rrezikohet nga reshjet e shiut dhe në zonat malore nga reshjet e dëborës.

Fundjava pritet të ketë shtim të vranësirave duke risjellë reshje shiu dhe dëbore në zonat malore.

Në dy ditët e para të javës temperaturat minimale do të jenë -4 gradë Celsius në zonat malore, ndërsa maksimalet pritet të ngjiten jo më shumë se 13 apo 14 gradë.

Nga e mërkura e në vazhdim pritet një rritje graduale e temperaturave deri në vlera minimale pozitive. Vlerat maksimale do të ngjiten në 16-17 gradë Celsius.

Pjesa e dytë e javës pritet të sjellë gjithashtu shtim të intensitetit të erës dhe dallgëzim të lartë në brigjet detare.

Edhe në Kosovë e Maqedoninë e Veriut deri ditën e mërkurë parashikohen kthjellime, ndërsa në vazhdim reshje shiu dhe bore.

Në Kosovë vlerat minimale janë -5 gradë dhe maksimalet jo më shumë se 9 apo 10 gradë, ndërsa në Maqedoninë e Veriut minimalet -3 gradë, ndërsa maksimalet po 10 gradë Celsius.