BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The testimony in SPAK that sinks Niko Pelesh for his connections with Klodian Zoto is revealed, the former director of Korça Waterworks reveals it before special prosecutors

The testimony in SPAK that sinks Niko Pelesh for his connections with Klodian
x
BREAKING NEWS

The mandate for deputy of Sali Berisha in the "string of thread", there will be a clash for Article 71 of the Constitution, this is who has the "fate" of the "non-woman" in his hands, say the jurists

The mandate for deputy of Sali Berisha in the "string of thread",
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi brings out the black "CV" of Sali Berisha in 30 years, from his collaboration with the leader of Serbia, the attacks on the US embassy in Tirana, the coup d'état in '98, the killing of 4 protesters on January 21, to the names of terrorists w...

Frrok Çupi brings out the black "CV" of Sali Berisha in 30
x
BREAKING NEWS

The Swiss authorities reveal the name of the businessman who became a guarantor for Arben Ahmetaj in Switzerland, how he hired the woman with a salary of 9,000 francs per month, details from the investigation file are revealed

The Swiss authorities reveal the name of the businessman who became a guarantor
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia reveals the strong behind-the-scenes: Ilir Meta and Sali Berisha are doing everything to save their property and not punish their family, here is the evidence that Altin Dumani can use to put them behind bars

Ilir Demalia reveals the strong behind-the-scenes: Ilir Meta and Sali Berisha
x

Aktualitet

New details from the file "Spirti"/"They should have reached Eneidi", the repentant DISCLOSES the SPAK prosecutor in the drug trafficking file

New details from the file "Spirti"/"They should have reached

The show "Inside Story" has published an investigation tonight about the international operation "Spirit" that destroyed a group of Albanian organizations linked to the Italian mafia in the trafficking of cannabis.

The show has published facts from the subjugation of police exponents who protected cargo and turned off marine radars. But not only that. In the documents of the Italian anti-drugs, the unknown testimony of the penitent revealed by a SPAK prosecutor is revealed. It is about the prosecutor Ened Nakuçi, today a member of the Special Prosecution Against Corruption and Organized Crime, while when the operation took place he was the Prosecutor of Serious Crimes, whose name has been removed from the Albanian investigation file.

The international action "Spirit" revealed the involvement of some officials in the traffic line. The director of the Labor Office in Kavajë, Saimir Kurti, Tahir's companions, Agustin Deda and Hekuran Marku emerge from the interceptions as active members and owners of the narcotics being trafficked.

"We have signaled the Albanian authorities about the things that came out of our investigations, we have brought them copies of the acts, we have brought them copies of the interceptions from which important suspects emerged, people who were supposed to represent the institutions..." says prosecutor Francesco Gannetta.

The director of administration and the two companions were directly involved in the investigation, being at the same time a guarantee for the success of the traffic operations. All the groups that cooperated within the criminal structure had some other important connections in the police and the justice system.

"From the evidence provided, it appears that Ilirian Ducellari for drug trafficking within the structured criminal group had the support of the deputy director of the Vlora Police Ilirjan Balla and the officer of the Vlora Border Police Festim Lelaj".

Every load of Lani had the protection of these police officials who guaranteed the passage without any problems outside the territory of Albania. For this, they had their payment based on the quantities transported.

"All the traffic operations during the ground transportation of drugs owned by him were followed by police agents who were guaranteed a commission from the traffic money earned. In this period, thanks to the connections of the head of the organization with the police, it became possible to turn off for 1 hour the radars that monitored the circulation of marine vehicles".

Referuar dëshmive, oficeri i policisë Lelaj thirrej nga trafikantët me nofkën “kokëlopa”. Mariglen Shusha ka zbuluar edhe shifrat konkrete të përfituara nga Balla dhe Lelaj. Në një episod, në dëshmi thuhet se janë paguar 15 mijë euro për në tokë dhe 15 mijë të tjera për në det. Pra, shumat respektive për nëndrejtorin dhe oficerin e policisë kufitare. (f.81)

Kur anëtarët e organizatës së trafikut binin në rrjetat e institucioneve ligjzbatuese, ata i kishin marrë masat për të mbyllur dosjet në dyert e drejtësisë. Gjatë operacionit “Shpirti”, u prangos edhe ish prokurori Maksim Sota.

“Nga bashkëpunëtori i drejtësisë Mariglen Shusha janë referuar rrethana të takimeve dhe bisedave të zhvilluara mes shefit të grupit kriminal Ilirian Duçellari dhe prokurorit Maksim Sota për problem të ndryshme me drejtësinë pasi prokurori ishte e angazhuar për ti zgjidhur këto probleme”.

Bashkëpunëtori i drejtësisë ka zbuluar në dëshminë e tij edhe një Prokuror të Krimeve të Rënda, emri i të cilit është hequr nga dosja hetimore shqiptare. Fjala është për Ened Nakuçin, sot, pjesëtar i Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Madje, ai ka arritur të kalojë Vettingun pa u futur në filtër për këtë dosje. Por, çfarë ka ndodhur. Le ti kthehemi edhe njëherë episodit të parë të trafikut, atij të 10 nëntorit të vitit 2015, kur u bllokuan 808 kilogramë kanabis në bregdetin e Vlorës.

Lidhur me këtë tentativë trafiku, ishte shpallur në kërkim shtetasi Robert Myftari, bashkëpunëtor i afërt i shefit të organizatës Ilirian Duçellari. Në këtë material të prokurorisë italiane siguruar ekskluzivisht nga Inside Story, thuhet se Myftari kishte qenë disa herë në lokalin e “Lanit” edhe në prezencë të policëve, por askush nuk e arrestonte. Për zgjidhjen e çështjes, Lani kishte angazhuar prokurorin Maksim Sota.

“Ishte e nevojshme të transferohej procedimi penal nga Tirana në Vlorë. Drejtuesi i hetimeve në Tiranë ishte Ened Nakuçi. Në këtë çështje ndërhynë Maksimi, Miri, Landi dhe psikologu Rezarti. Ata duhej të arrinin tek titullari i dosjes hetimore”

“Ne i kemi, le të themi njoftuar, u kemi vënë në dispozicion hetimet tona. Zbardhja do të jetë detyrë e institucioneve ligjzbatuese shqiptare”, thotë prokurori italian.

Në atë kohë, Ened Nakuçi ishte prokuror i krimeve të rënda që kishte në juridiksion çështjet e trafikut. Çuditërisht, në dosjen shqiptare të operacionit “Shpirti”, nuk gjendet askund emri i prokurorit Nakuçi që përmendet nga i penduari Mariglen Shusha. Ky është dokumenti i përkthyer në gjuhën italiane që i është përcjellë autoriteteve atje për vijimin e hetimeve. Njerëzit e angazhuar nga Lani për mbylljen e dosjes udhëtuan drejt Tiranës referuar dëshmisë që Mariglen Shusha ka dhënë para prokurorëve italianë dhe atyre shqiptarë në 4 Dhjetor 2019.

“Lani ndërhyri edhe përmes personave të tjerë. Unë dhe Lani shkuam në Tiranë ku takuam një avokate rreth të 50-ve. Siç thashë, po kërkonte një kontakt për të arritur tek Enedi, drejtuesi i hetimit. Gruaja, me sa më tha Lani i kishte thënë se do të merrej me çështjen”.

Më pas Duçellari së bashku me Mariglen Shushën dhe një person të quajtur Miri, udhëtojnë drejt Fierit. Atje takojnë një prokuror me origjinë nga Berati që thuhet se ishte vëllai i një deputeti. Prokurori ishte me detyrë në Fier.

“Miri i kishte thënë Lanit që të takonin këtë prokurorin që ai kishte kontakt sepse, ai kishte njohje me Enedin ose një të afërmt të tij me të cilin mund të flisnin për çështjen. Miri tha se do të duhej ti dorëzonin këtij prokurorit nga Berati 10 mijë euro, para që ai më pas do t’ia dorëzonte Enedit ose të afërmit të tij. Në takim prokurori nga Berati nuk i mori paratë dhe i tha Lanit që t’ia jepte Mirit pasi ai e dinte se kujt duhet t’ia jepte”./ Inside Story