BREAKING NEWS

Artan Hoxha publishes the photo of Meta and Rama that is circulating rapidly: The commander looks at what he finds when he receives a special adviser free of charge

Artan Hoxha publishes the photo of Meta and Rama that is circulating rapidly:
x
BREAKING NEWS

The well-known ex-CIA officer reveals the strong behind-the-scenes from the "McGonigal" file: The ex-FBI agent was paid by the Albanian government, received $225,000 in bribes, here's what he hid and the details that could sink him

The well-known ex-CIA officer reveals the strong behind-the-scenes from the
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama and Berisha to keep each other in power, from the slapping of shoulders in 2008 after the Gërdec tragedy, to the impunity of the murders on "January 21", to the attacks on SPAK

Here are the secret bargains between Rama and Berisha to keep each other in
x
BREAKING NEWS

"McGonigal in a dress"/ Sali Berisha breaks the 'bomb': Yuri Kim has threatened me with obscene messages

"McGonigal in a dress"/ Sali Berisha breaks the 'bomb': Yuri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ilir Meta, the repentant justice who will sink Sali Berisha, the files of the head of the PL in SPAK against the chief preacher

Frrok Çupi: Ilir Meta, the repentant justice who will sink Sali Berisha,
x
BREAKING NEWS

Sad! The death of the 29-year-old 2 days after leaving the maternity hospital, the "Koço Glozheni" hospital reacts and discloses the serious details

Sad! The death of the 29-year-old 2 days after leaving the maternity hospital,
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu shows the scheme that Lulzim Basha will use to finally eliminate Sali Berisha from politics, this is how May 14 risks turning into a second '96

Kreshnik Spahiu shows the scheme that Lulzim Basha will use to finally eliminate
x
BREAKING NEWS

Another shocking event after the death of the 34-year-old, the 29-year-old died in Tirana, after giving birth to the baby 4 days ago

Another shocking event after the death of the 34-year-old, the 29-year-old died
x

Aktualitet

The agreement on license plates between Kosovo and Serbia, the expert in Brussels breaks down the agreement

The agreement on license plates between Kosovo and Serbia, the expert in

The real significance of the agreement between Kosovo and Serbia on the issue of license plates is that it puts aside the current hot issue and commits the parties to focus on the broad perspective, Toby Vogel, an associate of the Council on Politics, tells Radio Free Europe. of Democratization from Brussels.

"This is a temporary agreement. This, simply, now helps to avoid an escalation, but it is obviously not a solution, because Kosovo should actually suspend the implementation of its sovereign rights in the north of Kosovo, which of course in the long and medium term is unacceptable for Pristina ", he says.

Kosovo has agreed not to continue with the implementation of the decision on the re-registration of vehicles with illegal Serbian license plates in the RKS, starting from November 1, and Serbia not to issue new Serbian license plates, such as those KM (Kosovska Mitrovica - Mitrovica e Kosova) .

The license plate issue has raised tensions in the north since the summer. The local population, which opposed such a thing, supported by Serbia, earlier warned of resistance in the event that Kosovo would start fining the drivers of vehicles with such license plates. The payment of the fine was expected to start from November 21 as the second phase of the decision of the Government of Kosovo.

The EU said the agreement in Brussels avoids further escalation of the situation, as well as contributes to focusing on "the proposal for the normalization of their relations, as presented this September by the EU facilitator and supported by France and Germany".

Even the prime minister of Kosovo, Albin Kurti, said on Thursday that with this agreement, space will be given to the negotiation of the "European proposal, which was earlier called Franco-German".

"Yesterday's agreement  has a main and time target for negotiation and compliance of the parties regarding the EU proposal supported by France and Germany, and it is as soon as possible and not later than the beginning of the spring of 2023," he said. Kurti in the Assembly of Kosovo.

On the other hand, the  president of Serbia,  Aleksandar Vu?i?, said that the agreement reached in Brussels between Kosovo and Serbia on license plates is a small tactical victory, which, he said, "will lead us to even greater pressure" .

Vucic reiterated that Serbia will not accept Kosovo's membership in the United Nations and that Serbian officials do not want to discuss it. He also added that Belgrade is not interested in mutual recognition with Pristina.

Eksperti për Ballkanin, Toby Vogel, thotë se mbetet për t’u parë nëse marrëveshja e targave realisht do të përkthehet në negociata, për çka shton se ka shumë hapësirë për “manipulime të mundshme”.

“Mendoj se interesi themelor i Serbisë është t’i vonojë sa më shumë që të mundet [negociatat] dhe nuk kam dyshim se do ta bëjë këtë”, thekson Vogel.

Vogel shton se është në fuqinë e lehtësuesit nëse dëshiron që palët të përqendrohen në marrëveshjen përfundimtare. Por, ai nuk beson që Serbia do të negocionte me mirëbesim.

“Besoj se Kosova është shumë entuziaste për ta bërë këtë dhe Serbia jo. Dhe, tejkalimi i këtij hendeku mes palëve do të bjerë mbi lehtësuesin [kryediplomatin evropian, Josep Borrell], autoriteti i të cilit mendoj se ra në masë të madhe nga ajo që ndodhi këtë javë në Bruksel”, vlerëson Vogel.

Dakordimi mbi targa është arritur dy ditë pas dështimit të negociatave ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Kurti nuk pranoi propozimin e Borrellit të tërhiqet nga zbatimi i vendimit për targa, me arsyetimin se në takim nuk ishte planifikuar edhe negocimi për një marrëveshje finale me Serbinë.

Pak orë më vonë, Kurti u pajtua të shtynte zbatimin e vendimit për targat për 48 orë, pasi këtë e kërkoi ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Jeffrey Hovenier. Brenda këtyre orëve, marrëveshja në Bruksel është arritur mes kryenegociatorëve të të dyja vendeve. Zyrtarët e Kosovës falënderuan ambasadorin e SHBA-së, Hovenier, për rolin dhe mbështetjen e tij për arritjen e marrëveshjes.

Vogel thotë se në negociatat për marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë, roli i SHBA-së është “absolutisht vendimtar”.

“Kur gjërat bëhen vërtet të vështira, do të kërkohet ndoshta një ndërhyrje shumë e drejtpërdrejtë nga Uashingtoni. Dhe, ajo që më shqetëson është se qëllimi i fazës së re, fazës përfundimtare të negociatave, duket se është diçka më pak se njohja”, thotë Vogel.

Ai shton se faza e re e negociatave për të është edhe shqetësuese.

“Sepse propozimi i Francës dhe Gjermanisë […] është diçka që i mungon njohja e plotë dhe më duket e çuditshme që në fillim të një faze që supozohet të fokusohet në një marrëveshje përfundimtare, tashmë të vendoset standard më i ulët se sa mund të ishte”, thekson Vogel.

Sipas tij, Serbia “tani realisht nuk ka ndonjë interes të veçantë për të bërë lëshime drejt njohjes”.

Sipas zyrtarëve të Bashkimit Evropian, dokumenti i mbështetur nga Franca dhe Gjermania, të cilët ata e quajnë “Propozimi i Brukselit”, ka për qëllim normalizimin e raporteve mes të Kosovës dhe Serbisë. Ky dokument nuk është publikuar zyrtarisht, megjithatë zyrtarë në Kosovë dhe Serbi kanë dhënë disa detaje.

Kryeparlamentari i Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë për Klan Kosova se “[Propozimi] ndërtohet mbi tri principe. E drejta e barabartë mes shteteve, respektimi reciprok i sovranitetit dhe është e drejta e palëve për vetëvendosje”.

Ndërsa në tetor, president serb, Aleksandar Vuçiq, tha se Franca dhe Gjermania, kishin propozuar që Serbia të lejojë Kosovën të anëtarësohet në institucione dhe organizata ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara. Kjo do të bëhej në këmbim të anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian.

The Serbian Foreign Minister, Ivica Dacic, said on November 6 that the Franco-German proposal "foresees that Kosovo's independence is already a done deal". /REL