BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Aktualitet

Burg për katër “të fortët”/ Avokati Idajet Beqiri plas deklaratën ‘bombë’ dhe paralajmëron ‘tërmet’ në politikë: Nëse ata flasin, do të tronditet…

Burg për katër “të fortët”/ Avokati Idajet

Avokati Idajet Beqiri thotë se megaoperacioni i Prokurorisë së Posaçme (SPAK) ku u goditën 7 grupe kriminale, shënon fillimin e lufte të ashpër ndaj krimit të organizuar.

Në një intervistë televizive, Beqiri u shpreh se krimi i organizuar është i lidhur me korrupsionin e lartë shtetëror.

Sipas Beqirit, nëse të arrestuarit nga megaoperacioni i SPAK, do të flasin, atëherë do të tronditet politika e lartë shtetërore.

“Është një veprimtari tepër e rëndësishme e SPAK, jam i bindur që ky operacion shënon fillimin e një lufte tepër të ashpër të krimit të organizuar, por indirekt dhe direkt do të prekë korrupsionin e lartë shtetëror. Janë të lidhura krimi i organizuar me korrupsionin e lartë shtetëror. Këta janë ushtarët faktikisht, gjeneralët e tyre ende nuk kanë dalë në skenë, fuqizimin e kanë marrë nga politika. Politika duke qenë e pandëshkueshme e bëri edhe krimin të pandëshkueshëm.

Janë shumë vrasje të pazbardhura të komanduara dhe të paguara nga politika, kanë qenë një pjesë ekzekutorë nga këta që janë arrestuar. Hetimi i këtij grupi do të çojë në zbardhjen e një sërë vrasjesh. Kemi vrasje të tilla të natyrës që SPAK nuk ka filluar të merret me to. Këto vrasjet e fundit, të këtyre 15 viteve të fundit, ata dinë shumë gjëra, kanë qenë pjesë e këtyre. Ka edhe të gjithë krahëve të politikës, politika është përzier keq në krim. Këta, jam i bindur që një pjesë e këtyre që janë arrestuar sot, nëse do të fillojnë të flasin, do të shikojmë që politika do të tronditet shumë, politika e lartë shtetërore. Aq shumë krime janë bërë në këtë fushë, janë porositur edhe vrasje politike. Shtrirja është thuajse në të gjithë vendin.

Është plagë e vjetër Vlora, nuk po preket ende. Është vatër e rrezikshme krimi, Shkodra. Edhe politika aty ka bërë siç i ka dashur qejfi. Qeverisja aktuale e respekton përgjithësisht ligjin dhe po ndërton shtet, institucione. Më parë kishim qeverisje tjetër, flas edhe për qeverisjen 2009-2013, ishte një katastrofë në fushën e korrupsionit. Ata kanë funksionuar, ajo qeverisje ka pasur elementë të organizatës kriminale. Familjet e tyre kanë qenë të lidhura me këto krime”, theksoi ai.