BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Aktualitet

“Boll tani”/ Plas keq në mes të emisionit, inxhinieri kapet keq me ekonomisten për shembjen e objekteve të vjetra: Deri këtu arrin inteligjenca juaj! Revoltohet Briseida Shehaj: O zotëri të gjykoni ju…

“Boll tani”/ Plas keq në mes të emisionit, inxhinieri

Në emisionin “Log.”  është diskutuar për draftin e qeverisë për shembjen e objekteve të vjetra. Sipas inxhinierit Arben Meçe kjo iniciativë duhet të vlerësohet, ndërkohë nga ana tjetër kundër u shpreh ekonomistja Briseida Shehaj, e cila debatoi me inxhinierin, pasi ky i fundit i tha se “deri këtu arrin inteligjenca juaj”.

Arben Meçe: Ne si trupë inxhinerike kemi thënë që Shqipëria ka një inventar të ndërtimeve që janë me koeficient të lartë risku. Nuk flitet vetëm për banesat, por edhe për digat dhe objekte të tjera që përbejnë risk sizmik. Kjo iniciativë vlen dhe duhet të përshëndet. Më tej të behet cdo analizë për manipulimin që do i bëhet kësaj iniciative. Duhet të jemi serioz kur flasim. Ne jemi inxhinier ndërtimi

Brisida Shehaj: Meqe je inxhinier ndërtimi 320 mijë lekë është metri katror?

Arben Meçe: Kemi një situatë serioze për riskun sizmik në Shqipëri. Duhet të marrim masa apo jo ne? Pastaj të shohim cfarë maskaraje do bëhet atje. A ke biseduar me ndonjë koleg të atij ndërtimit që të thotë jo o zotëri, se ky është ligj i cili do bëjë korrupsion të madh? Ke dëgjuar? Është një vendim që përfshin gjithë Shqipërinë dhe po përfundojmë tek 5 maji.

Brisida Shehaj:  Janë procedura ligjore të ndjekura për rindërtimin. Janë prishur shumë banesa. Ju jeni inxhinier unë jam ekonomiste edhe ligjin e njoh mirë.

Arben Meçe:  I dhe trëndafil, por jo të respektojë

Brisida Shehaj: Jua jap unë trëndafilin pa problem fare

Arben Meçe: Ma jep se jam i dashuruar me aromën që do më vijë nëpërmjet atij trëndafili

Brisida Shehaj: Kaloja zotërisë, e meriton zotëria

Arben Meçe:  Është simbolike që është për të qeshur, por deri këtu vjen inteligjenca

Brisida Shehaj: Inteligjenca e kujt?

Brisida Shehaj: Zotëri të gjykoni ju inteligjencën time është gjë shumë e mire

Arben Meçe:  Po boll tani boll, a ka mundësi…?