BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Aktualitet

The arrest of Laert Haxhiu and Berberi in Greece, SPAK and the Korca prosecutor's office are "on the move", here is the last minute decision

The arrest of Laert Haxhiu and Berberi in Greece, SPAK and the Korca

The Prosecutor's Office of Korça submitted to the City Court the request for forwarding the letter, with the aim of extraditing Firdeus Berber to Albania.

The latter lived in Janina and was accompanied by Laert Haxhiu at the time of his arrest.

Firdeus Berberi has an open trial at the court of Korça, where he is accused of "Intentional murder" in the attempted murder of Johan Muçllari and "Unauthorized possession of firearms", "Disturbance of public peace".

Berberi is the son of Ilir Berberi, or as he is otherwise known in Pogradec with the nickname "Liri i Rushkë", this person with a criminal record was implicated in the attack on the "Voloreka" hotel in August 2020.

The Korça Prosecutor's Office requests from the Greek authorities that Firdeus Berberi be transferred to Albania, where he will undergo the judicial process.

The same request for extradition was filed in court by the SPAK Special Prosecutor's Office, which asks the Greek Justice to transfer to Albania, Laert Haxhiu, sentenced to 18 years of imprisonment and investigated as a security measure, arrested in prison as a suspect in the murder of Zamir Latif and Jurgen Hoxha.

Haxhiu was arrested during a pursuit by the police of Ioannina in a "BMWx6" type vehicle, arresting the highly wanted person who was hiding in Greece with false documents, using the Georgian name Mikis Askalidis.

Together with Laert Haxhiu, Firdeus Berberi and his friend, Juxhin Bajrami, were also detained. Firdeus Berberi is currently indicted for "Deliberate murder" pending trial and two other charges.

Në dosje evidentohet se Berberi, ka qëlluar 4 herë me armë në drejtim të Johan Muçllari, duke i shkaktuar dëmtime në pjesën e këmbës. Në pamundësi për ta vrarë me pistoletë, teksa Johan Muçllari, ndodhej i shtrirë në rrugë, Firdeus Berberi, e ka sulmuar sërish, por këtë herë me thikë.

Në total prokuroria, ka marrë 7 të pandehur për ngjarjen e ndodhur në muajin Prill 2022, ku u sulmua me armë dhe thikë, Muçllari. Por çuditërisht, edhe pse një vit më parë ndodhi ngjarja e rëndë, asnjëri prej tyre nuk ndodhet në burg.

6 të pandehur janë hetuar dhe do gjykohen në gjendje të lirë. Kurse personi kryesor, Firdeus Berberi, është kapur së fundi në Janinë. Ndërsa për një person tjetër të quajtur Rudi Shaho, prokuroria ka vendosur të pushojë ndjekjen penale për akuzën e “Moskallëzimit të Krimit” dhe “Përkrahjes së autorëve të krimit”.

Ndërsa shoku i Firdeusit, Griseld Maxhari, rezulton të jetë marrë i pandehur për akuzën e “Veprimeve që pengojnë zbulimin e të vërtetës”, pasi teksa ndodhej në vendin e ngjarjes ka kryer fshehjen e provave materiale dhe ka “Përkrahur autorin e krimit”.

Prokuroria ka provuar se Maxhari ka mbledhur në vendngjarje gëzhojat e armës dhe është larguar.

Për përkrahjen e autorit të krimit, Firdeus Berberi, prokuroria e Pogradecit ka marrë të pandehur dhe shokët e tij si Fatjon Bono, Ledian Shkulaku, Kristian Kreste, Hekuran Gjona dhe Bledar Berberi.

Konflikti mes të rinjve e ka zanafillën qysh në vitin 2017, kur në Pogradec është sulmuar dhe kanosur me armë zjarri Johan Muçllari, nga Meardi Berberi (Korua), Andra Piliçin dhe Mariglen Topuzi.

While it continued in the burning of Muçllari's car, an event for which Mariglen Topuzi was arrested and sentenced.

Criminal events intensified in August 2020, where on August 1 and 8, the "Voloreka" hotel in Drilon, which is owned by Jetmir Muçllari, Johan's father, was attacked with 85 bullets.