BREAKING NEWS

Spartak Braho slightly measures Meta: What the president is doing has not happened in any country in the world

Spartak Braho slightly measures Meta: What the president is doing has not
x

Sport

Cup draw is made, Olsi Rama: It is no secret, Partizan wants both trophies

Cup draw is made, Olsi Rama: It is no secret, Partizan wants both trophies

Partizani, Dinamo, Vllaznia and Teuta are the main names and contenders this edition to win the Albanian Cup trophy, an activity that for the first time in decades will be played with the meeting, due to the conditions created by the coronavirus pandemic. The draw for the quarterfinals of the Albanian Cup was made yesterday in the premises of FSHF, where in the race for the second most important trophy of the season are 8 teams, but the favorites remain the same teams that have ambitions in the championship, including Vllaznia and Partizani , the first two places of Superior. It must be said that Partizani has had an excellent performance during the last weeks, where in 5 meetings it has secured 4 victories and a draw, a performance much better than its rival for the title Vllaznia, which has disappointed in some meetings by brought about the narrowing of the difference in the ranking, by only 4 points, and virtually reopening the title race. But both teams will also seek the Albanian Cup and this makes the season very interesting. And after the draw, Partizani confirmed itself as a favorite team, even though the goals were given in front of Laçi, the "black cat" of our Super League.

lottery

Dinamo and Korabi are the only two teams from the First Category that have managed to reach this quarterfinal of the Albanian Cup. It should be said that Korabi eliminated one of the contending teams and the reigning champion of Albania, Tirana, which has completely disappointed this season and is likely to remain out of the Europa League if it continues with these successive disappointments, where there is a marked lack of stability in the game and results. Meanwhile, yesterday morning was drawn the draw of the quarterfinals of the Albanian Cup that determined 4 interesting and beautiful pairs to follow. The matches will be played with single matches and the confrontations that stand out the most are those of Laçi-Partizani and Teuta-Kukësi. Easy short on paper for the leaders of the Superior Category Vllaznia that will challenge in Shkodra,

Olsi Rama: It is no secret, we love both trophies

Partizani ka entuziazëm dhe është fokusuar për të fituar të dy trofetë e mëdhenj të futbollit shqiptar të këtij sezoni. Drejtori i përgjithshëm i Partizanit, Olsi Rama, i pranishëm në zyrat e Federatës Shqiptare të Futbollit me rastin e hedhjes së shortit për fazën çerekfinale të Kupës së Shqipërisë, u ndal para mediave për të analizuar kundërshtarin e radhës së të kuqve në Kupë, pikërisht kurbinasit e Shpëtim Duros, duke nënvizuar se objektiv i Partizanit në këtë sezon nuk është vetëm titulli kampion por edhe Kupa e Shqipërisë. “Kupa është një kompeticion, që për ta fituar duhet të kalosh kundërshtarët më të vështirë, kështu që në qoftë se Laçi vjen në çerekfinale, gjysmëfinale apo finale nuk ka rëndësi. Janë një ekip për tu kaluar, megjithëse objektivi ynë është të fitojmë ndaj çdokujt. Ndeshje teke janë bërë edhe në Champions vjet. Në këtë situatë që jemi ndeshjet teke janë më mirë që të mos ngarkohen lojtarët shumë sepse kalendari është i ngjeshur. Do shkojmë në Laç për të fituar. Ne luajmë çdo ndeshje për ta fituar. Duam kampionatin dhe Kupën. Nuk është çështje snobizmi. Të gjitha ekipet në këtë kalendar vendosin objektivat e tyre. Dje po më pyesnin kë do në short dhe kërkova derbi. Më thanë se Tirana është eliminuar dhe i thashë se jo sepse është derbi me Dinamon. E kishim edhe afër, tani duhet të marrim autobusin të shkojmë në Laç, megjithëse afër është. Ndeshja e së shtunës ndaj Laçit është një ndeshje që na duhen pikët dhe ndaj një rivali formë. Janë ekip që na kanë mundur në Laç 3-1 dhe kjo tregon gjithë rëndësinë që ka një ndeshje e tillë për ne. Kanë 5 fitore radhazi dhe janë ekipi më në formë i kampionatit. Luajnë mirë dhe kanë lojtarë cilësorë. Unë shoh Partizanin dhe them se edhe ne jemi ekip në formë dhe duhet vetëm të vazhdojmë në vazhdën e lojërave që kemi bërë”, u shpreh Rama.